а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рефлекс

мн. рефлекси
Вид збор: Именка, машки род
1. Автоматска реакција на организмот како одговор на надворешно дразнење.
Англиски: reflex Албански: refleks
Употреба: Медицина
Примери:
Човек со слаб рефлекс.
Условни рефлекси.
(разг.) Природни, безусловни рефлекси.
2. Воопшто - одраз, одблесок; одглас, реагирање.
Англиски: reflex Албански: refleks, reflektim
Употреба: Преносно значење
FlexiMac
 менување на македонски глаголи