а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рефлексија

мн. рефлексии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 8784
1. (само едн.) Одбивање на светлина од рамна површина, одразување.
Англиски: reflexion Албански: reflektim, refleksion
Употреба: Физика
2. Размислување, анализирање на своите преживелици, расудување.
Англиски: reflexion Албански: reflektim, pasqyrim
Употреба: Преносно значење
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК