а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рефлексивен

рефлексивни
Вид збор: Придавка
1. Кој се должи на рефлекс, поврзан со рефлекс.
Англиски: reflexive
Употреба: Медицина
Примери:
рефлексивно движење
2. повратен
Англиски: reflexive
Употреба: Граматика
Примери:
рефлексивни глаголи
3. Длабок, кој размислува, мисловен.
Англиски: reflexive
Употреба: Поетски збор
Примери:
рефлексивна лирика
FlexiMac
 менување на македонски глаголи