а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

реферира

реферираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Одржи, држи реферат, извести, известува, изложи, излага содржината на нешто.
Англиски: report Албански: refroj, raportoj
2. Упатува кон понатамошно објаснение.
Англиски: refer Албански: referoj
FlexiMac
 менување на македонски глаголи