а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

референца

мн. референци
Вид збор: Именка, женски род
1. Упатување на текст каде што можат да се најдат понатамошни податоци.
Англиски: reference Албански: refererim
2. Пишуван документ со кој најчесто се поддржува нечија кандидатура.
Англиски: reference Албански: referencë
3. Име со кое се реферира на нешто.
Англиски: nickname Албански: nofkë
Примери:
Република Македонија беше примена во ОН 1993 година под референцата ПЈРМ.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи