а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

референт

мн. референти
Вид збор: Именка, машки род
1. Лице што чита реферат.
Англиски: speaker Албански: referent
Примери:
На состанокот беа определени референти за претстојниот конгрес.
2. Службено лице што се јавува како известител, советник по определено прашање.
Англиски: official Албански: referent
Употреба: Административен термин
Примери:
Референт во градското собрание.
3. Службеник задолжен за обработка на акти од некое подрачје.
Англиски: official Албански: referent
Употреба: Административен термин
Примери:
референт за набавки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи