а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

референдум

мн. референдуми
Вид збор: Именка, машки род
Гласање на целиот народ за решавање на некое особено важно прашање.
Англиски: referendum Албански: referendum
Употреба: Политика
Примери:
Беше предложено да се распише референдум.
Изведенки
референдумски прид.
референдумскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи