а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

реферат

мн. реферати
Вид збор: Именка, машки род
1. Кратко, усно или писмено, излагање на научен труд, на прочитана книга и сл.
Англиски: paper Албански: referat
Употреба: Образование
Примери:
Кој требаше да напише реферат за неговиот најнов труд?
2. Писмен извештај на некоја тема.
Англиски: report Албански: referat
Примери:
На конгресот беа поднесени повеќе реферати.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи