а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

реулав

реулавиот
Вид збор: Придавка
Во лозарството - вид грозд со неразвиени, неоплодени зрна.
Примери:
голем, разгранет, реулав грозд
реулави гроздови
FlexiMac
 менување на македонски глаголи