а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ретчи

(се) ретчат
Вид збор: Глагол, несвршен
Станува се поредок; се намалува по број.
Англиски: thin
Примери:
Се ретчат облаците над градот.
Масата фати да се ретчи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи