а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ретушира

ретушираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Поправи, поправа, дотера, дотерува цртежи, слики, фотографски снимки.
Англиски: retouch
Употреба: Ликовна уметност
FlexiMac
 менување на македонски глаголи