а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ретро

Вид збор: Префикс
Како прв дел од сложени зборови со значење: назад, наназад, повторно повратно оживување нешто од минатото во определени области од информациите што ги дава вториот дел од сложенката.
Англиски: retro
Примери:
ретроспектива, ретроактивен
ретроград, ретроакција
FlexiMac
 менување на македонски глаголи