а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ретроспектира

ретроспектираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Се потсети, се потсетува на минатото, се враќа наназад, со мислите ги оживува спомените.
Англиски: retrospect
Примери:
Ретроспектира настани од детството.
Таа го ретроспектира неговиот лик.
Изведенки
ретроспектирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи