а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ретроспективен

ретроспективни
Вид збор: Придавка
Што се осврнува на минатото, што е посветен на разгледување на минатото.
Англиски: retrospective
Примери:
ретроспективна изложба
ретроспективен поглед
ретроспективен карактер
Изведенки
1. ретроспективно прил.
Пример: Ретроспективно се враќа на настаните.
2. ретроспективност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи