а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ретрограден

ретроградни
Вид збор: Придавка
Крајно заостанат, назаден, што назадува и постапно опаѓа, слабее.
Англиски: retrograde
Примери:
ретроградно дело
ретроградна практика
ретроградна идеологија
Изведенки
ретроградно прил.
Пример: Твори ретроградно.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи