а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ретровегетација

мн. ретровегетации
Вид збор: Именка, женски род
Повторна вегетација, повторно оживување некои делови на некои растенија.
Англиски: retro vegetation
Употреба: Ботаника , Екологија
Примери:
Неправилното полевање предизвикува ретровегетација што се одразува на луковицата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи