а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ретроактивен

ретроактивни
Вид збор: Придавка
Што дејствува наназад, што има повратна сила.
Англиски: retroactive
Употреба: Правда
Примери:
ретроактивно дејство на законот
ретроактивна казна
ретроактивна исплата
Изведенки
1. ретроактивно прил.
Пример: Претпријатието го исплати ретроактивно.
2. ретроактивност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи