а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ретор

мн. ретори
Вид збор: Именка, машки род
Славен говорник или учител по говорништво.
Англиски: rhetorician
Примери:
модерен ретор
класични ретори
Изведенки
1. реторка ж.
мн. реторки
2. реторски прид.
реторскиот
Пример: реторски настап
3. реторик м.
реторици
ретор
FlexiMac
 менување на македонски глаголи