а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

реторика

мн. реторики
Вид збор: Именка, женски род
1. Наука за убаво зборување.
Англиски: rhetoric Албански: retorikë, oratori
2. Убави, но бессодржински зборови.
Англиски: rhetoric Албански: retorik
Употреба: Преносно значење
Примери:
Празни реторики.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи