а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

реткост

Вид збор: Именка, женски род
редок
Англиски: rarity
Примери:
голема реткост
музејска реткост
библиографска реткост
соба со реткости
FlexiMac
 менување на македонски глаголи