а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ретерира

ретерираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Отстапи пред некого или нешто, се повлече од намера.
Англиски: backpedal
Примери:
Како главна причина поради која албанската влада ретерирала за ова прашање се смета дека е посветеноста на нејзината европска перспектива.
Изведенки
1. ретерирање ср.
глаг. им.
2. ретерирачки прид.
ретерирачките
Пример: ретерирачки одлуки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи