а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ретардиран

ретардирани
Вид збор: Придавка
За лице со посебни потреби - што е забавен, заостанат во психичкиот или во физичкиот развој.
Англиски: retarded
Употреба: Медицина
Изведенки
ретардирано прил.
Пример: Зборува ретардирано. Се движи ретардирано.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи