а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ретардација

(едн.) ретардацијата
Вид збор: Именка, женски род
1. Физичко или псохичко заостанување, забавување, задржување во развојот.
Англиски: retardation Албански: retardim
Употреба: Медицина
Примери:
Блага ретардација што се забележува на мала возраст.
2. Повторување, забавување на движењето на настаните, одолговлечување на дејството со чести повторувања, особено во епската поезија.
Англиски: retardation Албански: retardim
Употреба: Литература
Примери:
Лирски ретардации.
Ретардацијата е присутна во басните.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК