а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ресурс

мн. ресурси
Вид збор: Именка, машки род
1. (обично мн.) Средства, капацитети за производство.
Англиски: ressource Албански: burime, resurse
Примери:
природни ресурси
човечки ресурси
Најзначајниот ресурс за иднината на државата.
2. (обично мн.) Парични средства.
Англиски: ressource Албански: resurse
Примери:
Моите ресурси се исцрпени.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи