а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рестрикција

мн. рестрикции
Вид збор: Именка, женски род
ограничување
Англиски: restriction Албански: restrikcion, kufizim
Употреба: Економија
Примери:
Воведени се рестрикции на електрична струја.
Укине рестрикции.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи