а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рестриктивен

рестриктивни
Вид збор: Придавка
Што наметнува рестрикции.
Англиски: restrictive
Примери:
Рестриктивен буџет.
Рестриктивна политика.
Изведенки
1. рестриктивно прил.
2. рестриктивност ж.
Пример: Да се внимава рестриктивноста да не биде на штета на стопанската активност.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи