а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ресторатер

мн. ресторатери
Вид збор: Именка, машки род
Тој што се занимава со ресторанска дејност, сопственик на ресторан.
Англиски: restaurateur
Употреба: Гастрономија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи