а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ресторан

мн. ресторани
Вид збор: Именка, машки род
Угостителски објект каде што се служат храна и пијалаци.
Англиски: restaurant Албански: restorant
Употреба: Гастрономија , Туризам
Примери:
првокласен ресторан
италијански ресторан
Изведенки
ресторанче ср.
мн. ресторанчиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи