а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ресторански

ресторанскиот
Вид збор: Придавка
Кој се однесува на ресторан.
Албански: restorani
Употреба: Гастрономија , Туризам
Примери:
ресторанско јадење
ресторански цени
FlexiMac
 менување на македонски глаголи