а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

реституција

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
1. Воспоставување на поранешната состојба, на поранешните права.
Англиски: restitution
Употреба: Правда
Примери:
комисија за реституција
2. Обновување, враќање, надоместување; постапка, резултат на реституирање.
Англиски: restitution
Примери:
реституција на недвижните добра
3. Регенерација на некои организми.
Англиски: restitution
Употреба: Ботаника
Примери:
реституција на некои организми
FlexiMac
 менување на македонски глаголи