а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рестартира

рестартираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Одново почне да работи.
Англиски: restart
Употреба: Преносно значење
Примери:
Го рестартираа моторот.
Ќе ја рестартираат млекарницата.
Изведенки
рестартирање ср.
рестартирањето
Пример: Нема човек кој се согласува со обидите за рестартирање на Топилницата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи