а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рестант

мн. рестанти
Вид збор: Именка, машки род
1. Должник што доцни со исплатата, што не го вратил долгот во определеното време, определениот рок.
Употреба: Економија
2. Стока што нема добра продажба.
Употреба: Економија
3. Вредносни хартии што не се искористени, што се без некоја вредност.
Употреба: Економија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи