а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

реставрира

реставрираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Изведе, изведува реставрација.
Англиски: restore Француски: restaurer Албански: restauroj
Примери:
Неговата група ја реставрира разурнатата стара црква.
2. Воспостави, воспоставува нешто што било отфрлено, соборено.
Англиски: re-establish Француски: restaurer Албански: rivendos
Примери:
Сака да ги реставрира старите политички состојби.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи