а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

реставрација

Вид збор: Именка, женски род
1. Обновување во првобитниот вид на уметнички предмети, споменици на културата и сл.
Англиски: restoration Албански: restasurim
Употреба: Уметност
Примери:
Реставрација на црквите и манастирите.
2. Воспоставување на претходниот поредок.
Англиски: re-establishment Албански: rivendosje
Примери:
Реставрација на кралството.
Реставрација на минатото.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи