а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

реставратор

мн. реставратори
Вид збор: Именка, машки род
1. Специјалист за обновување на уметнички предмети и стари споменици.
Англиски: conservator Албански: restaurues
Употреба: Ликовна уметност
Примери:
Важеше како вешт реставратор на старите фрески.
2. Приврзаник на реставрација, тој што се стреми кон обновување на соборениот поредок.
Албански: restaurator
Употреба: Политика
Примери:
реставратор на Сталинизмот
Изведенки
реставраторка ж.
мн. реставраторки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи