а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

респондира

респондираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Одговара, соодветствува со нешто или со некого или едно со друго.
Англиски: correspond
Примери:
Бојава на ѕидот респондира со мебелот.
Овие растенија си респондираат.
Нивните сфаќања респондираат со модерниот начин на живот.
2. Прифати, прифаќа, се согласи, се согласува со нешто.
Англиски: respond
Примери:
Таа респондирала со секој негов став.
Изведенки
респондирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи