а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

респиратор

мн. респиратори
Вид збор: Именка, машки род
Апарат, направа што се става на уста и нос за заштита на дишните органи или за овозможување на полесно дишење.
Англиски: respirator
Употреба: Медицина
Примери:
Болниот е ставен на респиратор.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи