а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

респираторен

респираторниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 40012
1. Што служи за респирација, дишни патишта.
Англиски: respiratory
Употреба: Анатомија
Примери:
респираторни патишта
респираторни органи на човекот
огромен број респираторни заболувања
2. Што се однесува на процес во некои организми, кога се внесува кислород, а се испушта јаглероден диоксид.
Англиски: respiratory
Употреба: Биологија , Медицина
3. Што се однесува на испарување на вода.
Англиски: perspiratory