а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

респектира

респектираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Уважува, почитува, високо цени.
Англиски: respect Албански: respektoj
Примери:
Јас го респектирам вашето мислење.
Не го респектира противникот.
2. Зема во обѕир, пристапува со внимание кон некого или нешто.
Англиски: respect Албански: respektoj
FlexiMac
 менување на македонски глаголи