а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ресоцијализација

(едн.) ресоцијализацијата
Вид збор: Именка, женски род
Постепено враќање во социјалните структури на општеството.
Англиски: resocialization
Примери:
Во новиот закон, покрај другото има и обврска за ресоцијализација на учесниците во конфликтот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи