а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ресор

мн. ресори
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 41231
Струка, област на работа, делокруг, надлежност.
Англиски: department
Употреба: Административен термин
Примери:
Министер без ресор.