а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ресорт

мн. ресорти
Вид збор: Именка, машки род
Туристичко место за одмор и рекреација.
Англиски: resort
Употреба: Туризам
Примери:
Маврово е ресорт со огромен потенцијал.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи