а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ресорпција

(едн.) ресорпцијата
Вид збор: Именка, женски род
Разложување и апсорбирање на ткиво во организмот; впивање, примање, вцицување течност.
Англиски: resorption
Употреба: Медицина
Примери:
ресорпција на течности
ресорпција на хранливите материи
Изведенки
ресорпциски прид.
ресорпцискиот
Пример: ресорпциски процес
FlexiMac
 менување на македонски глаголи