а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ресорбира

ресорбираат; ресорбирајќи, ресорбирал; ресорбиран
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Впие, впива, прими, прима некаква течност.
Англиски: resorb Албански: resorboj
Примери:
Сунѓерот ја ресорбира течноста.
2. (се ресорбира) Се пробива, продира, навлегува само од себе.
Англиски: resorb Албански: resorboj
Примери:
Храната се разложува и бргу се ресорбира во органите за варење.
Изведенки
ресорбирање ср.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК