а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ресне

реснат; ресни, реснав, реснал, (ќе) реснев, (ќе) реснел
Вид збор: Глагол, свршен
рецне
Изведенки
1. реснува несв.
реснуваат
2. реснување ср.
глаг. им
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК