а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

реси

ресат
Вид збор: Глагол, свршен
прецрта, пречкрта
Англиски: cross out
Употреба: Архаизам
Примери:
Ѓаволот беше го ресил од тефтерот.
Тој беше си ја ресил животта (и си ја чекал смртта) се опростил од животот и си ја чекал смртта.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи