а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

реси

ресат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Пушта реси.
Албански: lëshon thekë
Примери:
Врбите почнаа да ресат.
2. Растура по краиштата, сипе.
Англиски: dissipate Албански: prishet kah majet
Примери:
Детено ја реси завесата.
3. (се реси) Се растура по краиштата, се сипе.
Англиски: dissipate Албански: bëhet me resa
Примери:
Почнал килимов да се реси.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи