а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ресинтеза

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Синтеза на нови белковини, повторна синтеза.
Англиски: resynthesis
Употреба: Хемија
Примери:
Измената на материјата во растенијата претставува синтеза, разложување и ресинтеза.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи