а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ресетира

ресетираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Исклучува и повторно вклучува електронски систем.
Англиски: reset
Употреба: Информатика
Примери:
По настанатата грешка го ресетирав компјутерот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи