а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

реса

мн. реси
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 11432
1. Вид цут кај некои растенија.
Албански: thekë
Употреба: Ботаника
Примери:
Врбова реса.
2. Нишки што служат како украс.
Англиски: lacing Албански: gajtan
Примери:
Завеси со убави долги реси.
Чаршаф со реси.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК